Mesaj

Mesajul
Primarului Municipiului Roşiorii de Vede
cu prilejul Zilei Pompierilor din România

Aniversarea la 13 Septembrie a Zilei Pompierilor din România, readuce în memorie sacrificiul ostaşilor pompieri care, în anul 1848, au scris o pagină de devotament şi demnitate naţională în confruntarea din Dealul Spirii. Curajul, profesionalismul, determinarea, demnitatea, promptitudinea şi nu în ultimul rând spiritul de sacrificiu sunt doar câteva dintre calităţile ce conturează profilul pompierilor.
       Sărbătorirea Zilei Pompierilor din România, la împlinirea a 166 de ani de la memorabilul eveniment din Dealul Spirii, constituie un emoţionant moment ce ne oferă prilejul de a ne exprima convingerea că pompierii sunt la înălţimea nobilei îndatoriri ce le revine, cinstind prin faptele lor memoria înaintaşilor.
       Cu ocazia acestui emoţionant eveniment, doresc să le transmit tuturor pompierilor, sincere felicitări, multă sănătate, putere de muncă şi succes pentru îndeplinirea nobilei lor misiuni.
       La mulţi ani!
                                                                                                 Cristian Duică