Săptămâna mobilităţii europene

Consiliul Local al Municipiului Roşiorii de Vede, Primăria Municipiului Roşiorii de Vede, Direcţia pentru Cultură, Educaţie, Creaţie şi Sport vă invită la manifestările organizate cu prilejul „Săptămâna mobilităţii europene”, în perioada 16 – 22 septembrie 2014, sub genericul „Străzile noastre, alegerea noastră!”.
Manifestările se vor desfăşura după următorul program:
16 septembrie
- orele 09.00 – 11.00
– „Împreună pentru un oraş curat!”
– acţiuni de curăţenie a străzilor şi a spaţiilor verzi desfăşurate de elevii şcolilor şi liceelor roşiorene şi de membrii comunităţii locale.
Locul: Spaţiile verzi şi străzile din Municipiul Roşiorii de Vede
- ora 16.00 – „Străzile Municipiului Roşiorii de Vede” – simpozion.
Prezintă istoricul Eugen Ovidiu Vlad
Locul: Muzeul de Istorie „Petre Voievozeanu”
20 septembrie
- ora 10.00 – „Pedalăm pentru sănătate”
Invitaţie la mişcare cu bicicleta adresată tuturor roşiorenilor pe traseul: Primărie – str. Sf. Teodor – str. I. L. Caragiale – str. Dorobanţi – str. Dunării – Primărie.
21 septembrie
- ora 10.00 – „Relaxare prin mişcare”
Invitaţie la plimbare adresată locuitorilor municipiului pe traseul: Primărie – str. Dunării – Pădurea Vedea.
22 septembrie
- „Tu poţi renunţa la automobil pentru o zi?”
Roşiorenii, posesori de autoturism, sunt invitaţi ca, pentru o zi, să se deplaseze cu mijloace de transport în comun, biciclete sau pe jos Locul: Municipiul Roşiorii de Vede