Verde prezent în cartierele din Roșiorii de Vede

UAT Municipiul Rosiorii de Vede implementează proiectul Verde prezent în cartierele din Roșiorii de Vede - Cod SMIS 119439, Proiect finațat prin: Programul Operational Regional Axa prioritară 5 – Imbunătăţirea mediului urban şi conservarea, protecţia şi valorificarea durabilă a patrimoniului cultural, Prioritatea de investiții 5.2, Realizarea de acțiuni destinate îmbunătățirii mediului urban, revitalizării orașelor, regenerării și decontaminării terenurilor industriale dezafectate (inclusiv a zonelor de reconversie), reducerii poluării aerului și promovării măsurilor de reducere a zgomotului.
Autoritatea de Management: Ministerul Dezvoltarii Regionale, Administrației Publice si Fondurilor Europene.
Organism Intermediar pentru POR: ADR Sud Muntenia.
In cadrul proiectului se vor face interventii in 7 zone din cartierele din muncipiu care vor consta in special din:
           -realizarea alei pietonale, piste pentru bicicliști, creare trotuare;
           -amenajare spații verzi (defrișarea vegetației existente; modelarea terenului.; -
           -plantarea/gazonarea suprafețelor, inclusiv plantare arbori);
           -crearea de facilități pentru recreere pe terenurile amenajate (ex. zone speciale amenajate pentru sport, locuri de joacă pentru copii, etc.);
           -instalare Wi-Fi în spațiile publice;
           -sisteme de supraveghere video a spatiilor amenajate prin proiect
           -dotare mobilier urban (bănci, coșuri de gunoi, toalete ecologice, suport parcare biciclete, împrejmuire etc);
           -înlocuirea și/sau racordarea la utilități publice a terenului obiect al investitiei.
           -realizare sistem de irigații /sistem de iluminat.
Valoare eligibila a proiectului: 3.463.272,78 lei

Verde prezent în cartierele din Roșiorii de Vede