Infratire Rosiori-Gorna

Înfrăţire între municipiile Roşiorii de Vede (România) şi Gorna Oryahovitsa (Bulgaria)

După mai bine de un deceniu de colaborare în realizarea şi implementarea de proiecte transfrontaliere, municipalităţile din Roşiorii de Vede şi Gorna Oryahovitsa au parafat înţelegerea de înfrăţire şi cooperare între cele două părţi. Documentul a fost semnat în Bulgaria marţi, 15 aprilie, de către primarul roşiorean Cristian Duică şi omologul său, Dobromir Dobrev. Infratire ”Prin semnarea acordului de înfrăţire înţelegem să consolidăm şi să diversificăm relaţiile tradiţionale de prietenie, precum şi să realizăm o dimensionare nouă a cooperării bilaterale în domeniul administraţiei publice locale. Liniile de colaborare convenite între părţi se axează pe domenii importante. Mă refer aici la dezvoltare locală, cultură, învăţământ, mediu, economie, evaluarea eficienţei în sectorul public realizată de autorităţile administraţiei publice locale, standardele de calitate pentru serviciile publice prestate de autorităţile publice locale, dezvoltarea de proiecte comune de cooperare transfrontalieră şi transnaţională şi turism. Un asemenea parteneriat are drept scop încurajarea cooperării şi a schimbului de experienţă într-o varietate de subiecte de interes european şi înţelegerea reciprocă între cetăţenii din Roşiorii de Vede şi Gorna Oryahovitsa, dezvoltând sentimentul de identitate europeană”, a declarat primarul Cristian Duică. Părţile română şi bulgară au încheiat înţelegerea de înfrăţire pe durată nedeterminată.