Rosiorul pregatit pentru Parada Europei Imprimare Email

Roşiorul - pregătit pentru ”Parada Europei”

Municipiul Roșiorii de Vede va găzdui sâmbătă, 10 mai, ediția a IX-a a concursului ”Parada Europei”, organizat de Asociaţia Euro Teleorman şi Consiliul Judeţean al Tinerilor. Evenimentul organizat sub forma unei competiţii între licee se va desfăşura pe esplanada din faţa Primăriei, aducând în atenţia publicului elemente de cultură, tradiție și istorie specifice unor state membre ale Uniunii Europene, B.R.I.C. şi S.U.A. ”Pentru a permite elevilor de la cele 19 licee din Alexandria, Roşiorii de Vede, Turnu Măgurele, Zimnicea, Videle, Drăgăneşti Vlaşca, Piatra şi Olteni de a prezenta într-o manieră originală şi atractivă ţara repartizată prin tragerea la sorţi efectuată în luna februarie, administraţia publică locală este implicată efectiv în a asigura condiţiile optime desfăşurării unui eveniment de o asemenea anvergură”, a declarat primarul Cristian Duică. Municipiul Roşiorii de Vede este reprezentat la această ediţie de Colegiul Național ”Anastasescu” Roșiorii de Vede, Liceul Tehnologic ”Emil Racoviță” Roșiorii de Vede, Liceul Tehnologic ”Virgil Madgearu” Roșiorii de Vede şi Colegiul Tehnic ”Anghel Saligny” Roșiorii de Vede, ce vor întruchipa Grecia, Bulgaria, Marea Britanie şi Olanda.