Parada Europei Imprimare Email

PARADA EUROPEI

Explozie de tinereţe, culoare, tradiţii şi istorie, sâmbătă 10 mai, la Roşiorii de Vede, cu prilejul celei de a IX-a ediţii a „Paradei Europei”, organizată de Asociaţia Euro Teleorman şi Consiliul Judeţean Teleorman, în parteneriat cu Primăria Municipiului Roşiorii de Vede. O ediţie evoluată în spectaculozitate, costume, registre de interpretare şi expresivitate scenică, ce a reunit tinerii din 19 licee judeţene, alături de comunitatea locală roşioreană. 1. Parada Europei La această ediţie marele premiu a fost înmânat elevilor de la Colegiul Naţional ”Anastasescu” Rosiorii de Vede. Premiul constă într-o excursie în Grecia, ţară pe care au reprezentat-o în concurs. Locul întâi, constând într-o excursie la Bruxelles, a fost adjudecat de patru licee: Liceul Tehnologic “Virgil Madgearu” Roşiorii de Vede – Marea Britanie, Liceul Pedagogic “Mircea Scarlat” Alexandria – Franţa, Liceul Teoretic Zimnicea – India şi Colegiul Naţional ”Unirea” Turnu-Măgurele - Portugalia. Locul al doilea, răsplătit cu un sejur de şapte zile la mare, a fost ocupat de: Liceul Teoretic ”Al. I. Cuza” Alexandria - Ungaria, Liceul Teoretic Videle – Spania, Liceul Teoretic ”Marin Preda” Turnu-Măgurele – Germania. Pe treapta a treia a podiumului a urcat Liceul Tehnologic Drăgăneşti Vlaşca – China, Colegiul Naţional ”Al. D. Ghica” Alexandria – Austria şi Liceul Tehnologic nr. 1 din Alexandria - Danemarca, primind drept recompensă o vacanţă de o săptămână la munte. Au fost recompensate cu un mini sejur de trei zile şi liceele ce nu au urcat pe podium: Liceul Teoretic Olteni – Brazilia; Liceul Teoretic Piatra – Belgia; Colegiul Tehnic ”G-ral David Praporgescu” Turnu Măgurele – Rusia; Liceul Tehnologic ”Emil Racoviţă” Roşiorii de Vede – Bulgaria; Liceul Tehnologic ”Nicolae Bălcescu” Alexandria – Italia; Liceul Tehnologic ”Sf. Haralambie” Turnu Măgurele – România; Colegiul Tehnic ”Anghel Saligny” Roşiorii de Vede – Olanda; Liceul Teoretic ”Constantin Noica” Alexandria – SUA.

Foto:
2. Parada Europei 3. Parada Europei 4. Parada Europei