PRIMARIA MUNICIPIULUI ROŞIORII DE VEDE

Realizarea unei igiene urbane de calitate implică, în principal, minimizarea cantităților de gunoi, care se poate realiza prin sistemul de colectare selectivă a deșeurilor menajere.
Această acțiune necesită o colaborare între toți actorii implicați: administrație locală, operatori de salubritate și participarea activă a populației.

În acest sens, reprezentanții Asociației de Dezvoltare Intercomunitară „Managementul Deșeurilor Teleorman”, S.C. Polaris M. Holding SRL și ai administrației locale, încă de luna trecută, au distribuit către dumneavoastră calendare conform cărora sunt ridicate deșeurile de către operatorul de salubritate.

Vă reamintim categoriile de deșeuri ce se ridică începând cu 1 iulie 2019:

i. Deșeurile selectabile (hârtie, plastice, metal) să fie puse în sacul galben; ii. Deșeurile biodegradabile (resturile de la bucătărie și cele vegetale – iarba, crengi, frunze, vrejuri de legume) să fie puse în pubele;

iii. Deșeurile reziduale (toate celelalte deșeuri care nu sunt reciclabile sau biodegradabile) să fie puse în sacul negru.

Deșeurile biodegradabile (verzi) vor fi colectate, conform calendarului primit, de autocompactorul operatorului S.C. Polaris M. Holding SRL.

Un ofițer de supraveghere al ADI „Managementul Deșeurilor Teleorman” și un reprezentant al Serviciului Public Administrarea Domeniului Public și Privat al

Municipiului Roșiorii de Vede vor însoți autocompactorul pentru a asigura și o comunicare eficientă cu cetățenii privind modul de colectare selctivă.

Atenție!

Deșeurile biodegradabile (resturile de la bucătărie și cele vegetale – iarba, crengi, frunze, vrejuri de legume) dacă sunt amestecate cu alte categorii de deșeuri nu vor fi ridicate de operatorul de salubritate.

De asemenea, nu vor fi ridicate deșeurile care nu corespund zilei din graficul de colectare și dacă acestea sunt amestecate cu alte categorii de deșeuri.

Începând cu data de 15. 07. 2019, S.C. Polaris M. Holding SRL va colecta și transporta deșeuri menajere și asimilabil menajere din Municipiul Roșiorii de Vede după ora 16.00.

Împreună pentru un oraș curat!

Cu considerație,